Kamu Personel Alımlarında Mülakatlar Kalkıyor Mu?

Kamu Personel Alımlarında Mülakatlar Kalkıyor Mu?

Milletvekillerde TBMM görüşmelerinde kamu personel alımlarında mülakat sınavlarına belli koşulları getirilmesini talep etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ise konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Mülakat sınavları kalkıyor mu?

Milletvekillerde TBMM görüşmelerinde kamu personel alımlarında mülakat sınavlarına belli koşulları getirilmesini talep etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamada mülakat sistemini tamamen kaldırmanın yanlış olduğunu dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Aksayan yönleri varsa gözden geçirelim.’ dedi.

personel-alimlarinda-mulakatlar-kalkiyor-mu.jpg

Kamu personel ve kamu memur alımlarında, alım sürecinin hakkaniyet çerçevesinde yürütülmediği yönünde tartışmalar Ak Parti’nin de gündem konusu haline geldi.

Ak Parti milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan toplantıda kamuda işe alımlardaki mülakat sistemi ile ilgili vatandaşlardan gelen şikayetler hakkında bilgi verdi. Vatandaşların sikayetlerini dile getirdi.

Memurlar Net’in haberine göre: Bazı milletvekilleri, mülakat aşamasındaki tartışmaların ve iddiaların kamuoyunda 'kayırmacılık' yapıldığı algısına neden olduğunu, sistemin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Mülakat komisyonların çelişkili kararlar aldığına dikkat çeken milletvekilleri "Aynı sınavla ilgili bir komisyon tüm adayları geçirirken, diğer komisyondan tek bir aday bile geçemiyor. Standartları yok" değerlendirmesini yaptı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ‘Bu sistemin devam etmesi gerekiyor. Yoksa, devlete girişte PKK’lı mı yoksa başka bir örgüt mü bunları ayıklamayayız. FETÖ’yü gördünüz. Kamuya sızdılar. 15 Temmuz’da darbeye kalkıştılar. Sistemi tümüyle kaldırımayız. Mülakat sistemi bu yüzden gerekli ama aksayan yönleri varsa, yanlış uygulamalara konu oluyorsa, bunu gözden geçirelim. Mülakatlar için oluşturulan komisyonları gözden geçirelim. Gerekirse bu komisyonların sayısını artıralım. Herhangi bir haksızlığa meydan verilmemesi için ince eleyip sık dokuyalım. Gerekirse komisyonların değerlendirme süreçleri altı ayda tamamlansın ama işler doğru düzgün yürüsün.’ açıklamalarında bulundu.

Konuya ilişkin net bir açıklama gelmedi. En hızlı ve doğru haber için bizi takip ediniz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum