Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı artık bu araçlardan geçiş ücreti alınmayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı artık bu araçlardan geçiş ücreti alınmayacak

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan en son mevzuat değişikliği resmi gazetede yayınlandı. Yapılan değişiklik ile belirlenen şartları taşıyan araçlardan geçiş ücreti alınmayacak. Geçiş ücreti alınmayan araçlar hangileri? Haberimizde.

Resmi Gazete de yayınlanan en son değişiklik ile Ulaştırma Bakanlığı sınır kapılarından geçiş yapacak yabancı plakalı araçlardan alınacak geçiş ücretlerini düzenleyen mevzuata ek bir cümle getirerek geçiş kıstaslarını taşıyan araçlardan sınır geçiş ücreti alınmayacağını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan düzenleme Geçici ve Yabancı Plakalı Taşıtlardan Alınacak geçiş ücretleri tebliğine göre sınır kapılarımızdan geçiş yapan yabancı plakalı araçların tamamından 600 EUR veya karşılığı Türk lirası ücret alımı yapılmaktayken.

Bu tebliğe eklenen cümle ile “Tamir bakım onarım veya tadilat amacıyla gelen ve ülkemizde işlem ve işçilik gördükten sonra boş olarak çıkış yapacak yabancı ülke taşıtlarından tamir bakım onarım tadilat veya işçilik bedeli 2.000 Euro veya karşılığı Türk Lirasından fazla olan ve bu durumu belgeleyen taşıtlardan geçiş ücreti alınmaz.

sinir-gecis-ucret.jpg

Bu taşıtların tamir, bakım, onarım, tadilat veya işçilik bedeli 2.000 Euro veya karşılığı Türk Lirasından az olanlarından 600 Euro veya karşılığı Türk Lirası ücret alınır.” Şeklinde düzenleme yapıldı.

Bu şekilde bundan sonra ülkemize araçlarının bakım onarım veya tadilatı amacıyla gelen ve gerekli işlemlerini ülkemizde yaptırıp ülkemizden her halükarda boş olarak çıkacak yabancı devlet taşıtları için bakım ve işçilik ücreti ikibin EUR veya buna denk Türk lirasından fazla olan bunları sınır geçişlerinde belgeleyen vasıtaların sınır geçişinden ücret alınmayacak.

Bu bedelin altında bakım onarım harcaması yaparak boş geçiş yapacak yabancı taşıtlardan aynı şekilde 600 EUR veya karşılığı Türk lirası ücret alınmaya devam edilecek.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.