Tarım Orman Balon Balığı avlayana tane başı 5 TL teşvik verecek

Tarım Orman Balon Balığı avlayana tane başı 5 TL teşvik verecek

Tarım Orman Bakanlığı Son günlerde sahillerimize sürüler halinde inen ve doğanın dengesine zarar veren Balon Balıklarının sularımızda azaltılması için balık avcılarına balık başına 5 TL destek verilecek.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile yayınlanan ve hemen yürürlüğe giren ve Tarım ve Orman bakanlığı tarafından yürütülecek karar ile sularımızda avlanacak her bir balon balığına toplam avlanan sayı limitleri dahilinde 5 TL ye kadar teşvik ödemesi avcılara yapılacak.

Karar ile ülkemiz kara sularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının mevcut popülasyonlarının ve stoğa katılım oranlarının düşürülmesi ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının saplanması amacıyla bu karar alındı.

Bu kararın uygulama süresi olarak ise 2021, 2022 ve 2023 yıllarında uygulanacağı kaydedildi.

balon1-001.jpg

5 TL destek kimlere verilecek

Cumhurbaşkanlığı kararına göre geçerli ruhsat tezkeresine sahip bir balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti yapan ve istilacı balon balığı türlerini avlayan balıkçılara adet başına kotalara dahilinde belirtilen miktarlarda teşvik ödemesi yapılacak.

Legocephalus Sceleratus balık türünde av yapanlara 500 bin adete kadar 5 TL ödenecek,

Legocephalus Sceleratus, Lagocephalus Suezensis, Lagocephalus Guentheri, Torquigener Flavimaculosus, Tylerius Spinosissimus, Lagocephalus türlerinde 5 milyon adete kadar yapılan balon balığı avlamalarında 0,50 TL teşvik ödemesi yapılacak.

Ödemeleri Tarım Orman Bakanlığı yapacak

Karar kapsamında yapılacak ödemeler Tarım Orman Bakanlığı destekleme bütçelerinden karşılanacak ve üreticilere ödenecek destekleme tutarının binde 2 si kısmında ziraat bankası tarafından komisyon kesilecek.

Cumhurbaşkanlığı kararı

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.