Son dakika Ticaret Bakanlığı “ihracatta rekor rakamlar” açıklaması

Son dakika Ticaret Bakanlığı “ihracatta rekor rakamlar” açıklaması

Son dakika Ticaret Bakanlığı güncel açıklaması ile ihracatta rekor rakamlar açıkladık. 2021 Nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Ticaret Bakanlığı Nisan ayı ihracat oranı arttı mı? Azaldı mı? Haberimizde.

Son dakika Ticaret Bakanlığı bakanı Dr. Mehmet Muş tarafından yayınlanan ihracat açıklamasını ihracatta rekor rakamalar açıklandığı şeklinde Türkiye’nin 2021 Nisan ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre %109 arttırıldığını kaydetti.

Bakan Muş; Nisan ayında ihracatımızın geçen yılın aynı ayına göre %109,02 artarak 18 Milyar 766 milyon dolar olarak gerçekleştiği,

İthalatımızın 21 milyar 866 milyon dolar olarak gerçekleştiği ve artış oranının %61,41 olduğu,

Dış ticaret hacmimizin 40 milyar 653 milyon dolar olduğu ve artış oranının %80,37 olduğu,

İhracatın ithalatı karşılama oranının %85,7 olduğu,

Enerji hariç ihracatın ithalatı karşılama oranının %97,7 olduğu kümülatif olarak Ocak ve Nisan döneminde %93,8 olarak gerçekleştiği açıklandı.

Nisan ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler

Nisan ayından en fazla ihracat yaptığımız ülkelerin başında ilk sırada 1 milyar 654 milyon dolar ile Almanya, ikinci sırada 1 milyar 182 milyon dolar ile ABD, 1 Milyar 33 milyon dolar ile İngiltere son sırada yer almakta.

Hangi ürünlerde ihracatı çok yapıyoruz

Nisan ayında en fazla ihracat yapılan mallar içerisinde ilk sırayı 9 milyar 513 milyon dolar ile ham madde ihracatı ikinci sırada 7 milyar 165 milyon dolar ile tüketim malları, üçüncü sırada 1 milyar 935 milyon dolar ile yatırım sermaye malları yer almakta.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.