Son dakika kamuda esnek çalışma genelgesi yayınlandı

Son dakika kamuda esnek çalışma genelgesi yayınlandı

Kamu çalışanları için yeni esnek çalışma genelgesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınladı. Memurlar saat kaça kadar çalışacak? Hangi kurumlar esnek çalışmaya tabi? 60 yaş üzeri kamu çalışanları durumu nasıl olacak?

En son yapılan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına paralel olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur, işçi, sözleşmeli personeller için yeni esnek çalışma genelgesi yayınlandı.

Kamuda çalışma saatleri 10:00 ve 16:00 olarak belirlendi

Kamu kurum ve kuruluşlarının  günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri kurumların bağlı oldukları birimlere göre üst yöneticiler, bakanlar, valiler tarafından 10:00 ve 16:00 olarak belirlenecek.

Kamusal hizmetler aksatılmadan esnek çalışma yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelge ile yaşadığımı salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerinin aksatılmaması şartıyla kamuda esnek çalışma yapılacak.

Genelgeye göre çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için üst yöneticiler, bakanlıklar bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşlarında bakan, bakanlıklar tarafından belirlenmemiş ise taşra teşkilatları ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı, diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından çalışma şekli belirlenecek.

Kamuda kimler izinli sayılacak?

Gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde hamile çalışanlar, süt izni kullananlar ile engelli çalışanlar MİT başkanlığı çalışanları hariç idari izinli sayılacaklar.

Sağlık Bakanlığı ve MİT hariç olacak şekilde 60 yaş ve üzerinde çalışanlar yönetici pozisyonunda olanlar hariç, sağlık bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar ile 10 yaş ve altında çocuğu bulunan kadın çalışanlar idari izinli sayılacaklar.

Bu şekilde idari izinli sayılan kamu personelleri için göreve gelmedikleri zaman için idari izinli ve görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacaklar ve mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olacak ve görev yerinde çalışanlar ile eşit sayılacaklar.

İdari izinli kamu personeli izinsiz görev mahallini terk etmeyecek

Bu süreçte idari izinli sayılan kamu personelleri amirlerinin izinleri dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulduğunda görevlerine dönecekler.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.