Son Dakika 18 yaşını dolduran herkes kapsama alındı

Son Dakika 18 yaşını dolduran herkes kapsama alındı

Son dakika yeni kabul edilen kanunlar açıklaması ile 18 yaşını tamamlayan herkesi ilgilendiren ve pendemi sebebiyle borçların ertelenmesi hususlarını içeren kanun teklifi kabul edildi.

Son dakika Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan tarafından yapılan sosyal medya açıklaması ile gündemi yakından ilgilendiren kanun tasarısının kabul edildiği duyuruldu.

Bülent Turan tarafından yapılan açıklama ile 18 Yaşını tamamlayan her vatandaşın BES (Bireysel Emeklilik) kapsamına alınması,

Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kamuya olan borçlarının ertelenmesi,

Mikro-küçük ölçekli işletmelerde istihdam teşviki ve kredi faiz desteğinin 12 ay süreyle verilmesi gibi konuları içeren kanun teklifinin kabul edildiği duyuruldu.

bulent-turan-aciklama.jpg

Kanun içeriğinde bulunan madde gerekçeleri ise;

18 yaşın altındaki kişiler için veli ve vasileri aracılığıyla konut hesabı vb. hesaplar açılarak geleceğe yönelik birikim yapılabilmekte olduğu ancak bu kişilerin bireysel emeklilik sistemi aracılığıyla birikim yapması imkanı bulunmadığı.

Yapılacak bu kanun ile 18 yaşını tamamlamamış çocukları adına birikim yapmak isteyen ebeveynlere çocukları adına Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) birikim yapabilme imkanı tanınması ve bu suretle yurt içi tasarrufları artıracak şekilde BES’in kapsamının genişletilmesi amaçlandı.

Mikro ve küçük ölçekli işletmelerin likidite sıkıntısını karşılamak ve istihdamı desteklemek için bu işletmelerin ilave olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödemeleri gereken sigorta primlerinin Hazine destekli kefalet sağlanan ve kamunun doğrudan veya dolaylı olarak hâkim sermayedar olduğu bankalardan 30 Haziran 2022 tarihine kadar kullanacakları kredilerde kredi faiz veya kar payı bakiyesinden düşülmesine olanak tanınması amacıyla düzenleme yapılmıştır.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.