Seyahat İzinleri ve Hafta Sonu Yasakları Belli Oldu

Seyahat İzinleri ve Hafta Sonu Yasakları Belli Oldu

Hafta sonu yasağı nasıl olacak. Yasaklarda seyahat izni almak zorunlu mu? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamaları ile tüm detaylar belli oldu. İşte seyahat izni ve hafta sonu kurallarının tamamı…

Seyahat izinleri ve hafta sonu yasakları detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tüm detaylar açıklandı. Özel araçla seyahat konusuna açıklık getirildi.

Açıklamaya göre hafta sonu yasağı Cumartesi akşamı saat 22:00 da başlıyor ve Pazartesi günü sabah saat 05:00 da sona erer. Uygulama haziran ayı boyunca devam edecektir. Yasaklama saatlerine denk gelen ve özel araçları ile yolculuk yapacaklar seyahat izni alması gerekiyor.

Seyahat İzni Alma Yöntemi

E-Devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebilecekler. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Kimler Yasaklarda İstisnai Durumda

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirler arası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirler arası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmek kaydıyla izin verilecektir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.