Sağlık Bakanlığı 40 Bin Personel Alımı Olacağını Duyurdu

Sağlık Bakanlığı 40 Bin Personel Alımı Olacağını Duyurdu

Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel alımı yapılacağı açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılacak alımlarla alakalı önemli gelişmeler olacağının sinyalini verdi. 40 bin personel alımı nasıl yapılacak.

Sağlık Bakanlığı kamu personeli alımı ilgili yoğun şekilde görüşmeler yapıldığını açıkladı. Kısa bir zaman dilimi içerisinde önemli gelişmeler olacağı belirtildi.

40 Bin Kamu Personeli Alımı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 40 bin sağlık personeli alımı olacağını açıkladı. 10 bin işçinin sürekli, 30 bin kişininse sözleşmeli sağlık personeli olarak atamasının yapılacağı belirtildi. Merak edilen önemli bir konu da branş ve kadro konusunda kılavuz durumu değerlendirmesi oldu. Kılavuzla ilgili henüz net bilgi olmamakla beraber genel memur alımı koşullarına uygunluk isteniyor.

Genel sözleşmeli personel başvuru koşullarına uygun olmayan adayların, belirlenmiş süre kapsamında değerlendirmesi yapılmaktadır. Koşullara uygun olmasına rağmen istenen sürede başvuru yapmayan adaylar için bir işlem söz konusu değildir.

Sağlık Personeli Başvuru Şartları Nelerdir?

Sağlık personeli başvuru koşullarında, 657 sayılı kanunun maddelerine ek olarak istenen özel koşullar da yer alıyor. Ayrıca sözleşmeli personel alımları ve sürekli personel alımlarında başvuru koşullarında değişiklik olabiliyor.

• Görevi yapmaya engel bir durum olmaması,

• Mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı durumda bulunmamak ( 663 sayılı kararname ve 45-A kapsamında istihdam kurallarına uygunluk ile 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununa uygunluk aranmaktadır),

• Başvurularda SGK emekli aylığı alanlar ve 65 yaşını dolduranlar için işlem yapılmamaktadır.

• Sözleşmeli pozisyonlara yerleşenler, yeni başvurularda sistem tarafından reddedilmektedir.

Kamu personeli alımlarında kılavuz değerlendirmesi kapsamında kişisel bilgilerinin ve istenen detayların gerçekliği önemlidir. Yanlış bilgilendirme olması halinde sözleşme onayı yapılsa bile istihdam olmayacaktır. Kurum bünyesinde göreve başlayan kişilerin kanuna aykırı durumlarının tespiti halinde işlemler sonlandırılmaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum