Polislik Koşulları TYT Kaç Puan Gerekli (PMYO Taban Puanları 2021)

Polislik Koşulları TYT Kaç Puan Gerekli (PMYO Taban Puanları 2021)

Polislik puan koşulları açıklandı. 2021 senesinde başvuru yapacak adaylar YKS sonuçları ardından gündeme gelen şartları merak ediyor. PMYO lise mezunu giriş şartları ve detayları haberimizde…

Polislik puan koşulları PMYO taban puanları açıklandı. Adayların kurum bünyesinde verilen en az puan karşılığını yerine getirmesi gerekiyor. Okulu bitiren öğrenciler branş dağılımına göre EGM bünyesinde yerleşimi yapılmaktadır.

TYT Puanı ile Polis Meslek Yüksekokulu Tercihleri

Tercihini Polis Akademisi’nden yana kullanan adaylar taban puanlarını merak ediyor.  YKS sonuçlarının açıklanması ardından ÖSYM Başkanlığı 2021 yılı PMYO taban puanlarında da yönlendirme yapıyor.

YÖK açıklamasına göre 2021 senesine özel olarak taban puanları 10 puan kadar aşağıya çekildi. Yeni taban puanına göre TYT için 150 ve AYT-YDT için 170 taban puanı kaydedildi.

PMYO yeni taban puanı konusunda henüz açıklama yapmamakla beraber kısmen değişiklik olacağı belirtiliyor. Pandemi nedeniyle alımlardaki taban puanı koşullarında değişim olup olmayacağı kurum bünyesinde resmi olarak henüz açıklanmış değil. PMYO ilanı yayımlanmasa da erteleme ardından iki yıllık kontenjan ile alım olması gerekiyor.

Geçmiş Yıllarda PMYO Taban Puanları Nasıldı?

Geçmiş yıllarda PMYO taban puanları yeni dönem için ortalama bir fikir edinmenizi sağlayabilir. Bu kapsamda yıllara göre genel bir düşüş olduğu da söylenebilir. 2016 senesinde 270 olan taban puan 2017-2018 senelerinde 260 olmuştur. 2019 senesinde 250 ve yeni dönemde de benzer bir puan olacağı düşünülmektedir.

PMYO tercih edecek öğrencilerin YKS sonuçları ardından kurum resmi açıklamasını pa.edu.tr/ adresinden takip etmeleri gerekiyor. Açıklama yapılacağı anda site üzerinde de güncel bilgiler yer alacaktır.

PMYO Başvuru Şartları

Polis meslek yüksekokulu başvuru koşulları şöyle sıralanmaktadır:

En az 18 yaşında ve en çok 26 yaşında olmak, bu yaştan gün almamak.

Lise mezunu olmak, dengi okullar da başvurularda geçerlidir.

Kadınlarda 162 cm boydan kısa olmamak.

Erkeklerde 167 cm boydan kısa olmamak.

Bir sağlık sorunu olmamak.

Sicil ve güvenlik soruşturmalarından olumlu sonuç almak vs. sıralama yapılmaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum