Normale Dönecek 30 şehir listesi yayınlandı

Normale Dönecek 30 şehir listesi yayınlandı

Normalleşme süreci başlıyor. Bu kapsamda ilk önce hangi şehirlerin geçebileceği konusunda vaka sayıları önem arz ediyor. İşte ilk önce normalleşecek olan şehir ve listeleri vaka durumlarına göre şöyle;

NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLIYOR

Bakanlıklar ve bilim kurulu çalışmalarını tamamladı. Normalleşme süreci için açıklama yarın (1 Mart 2021) tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacak. Vaka ve nüfus durumuna göre ilk önce normalleşecek 30 şehir listesi yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı Bakanlı tarafından açıklanan bilgilere göre, 100 bin nüfusa düşmekte olan haftalık olan vaka sayısı 35 rakamının altında kalan orta ve düşük risk grubunda bulunan 30 şehir ve bu illerde yaşamakta olan yaklaşık olarak 24 milyon insan, normalleşmeyi bekliyor.

Bilim Kurulu’nun belirlemiş olduğu kriterler konusunda “düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli” olmak üzere kategori haline getirilen şehirlerde, korona virüs salgının seyrine göre kaldırılacak olan kısıtlamalar ya da uygulanacak olan ek tedbirler netleşiyor.

1 Mart itibarıyla başlayacağı duyurulan, Türkiye genelinde ilkokulların tüm sınıf seviyelerinde, ortaokul 8. ve lise 12. sınıflarda yüz yüze eğitim uygulaması için de yine kabinenin kararları belirleyecek.

Vaka sayısı kriteri açısından, haftalık vaka sayısı 100 binde 10’un altındaki iller “düşük”, 11-35 arası “orta”, 36-100 arası “yüksek”, 100’ün üstündeki iller ise “çok yüksek” riskli’ sayılacak.

ŞEHİRLER VE İSİMLERİ

Batman

Hakkari

Iğdır

Şırnak

Muş

Afyon

Ağrı

Ankara

Bartın

Bayburt

Bingöl

Bitlis

Çankırı

Denizli

Diyarbakır

Erzincan

Eskişehir

Gaziantep

Isparta

Kahramanmaraş

Karabük

Kars

Kastamonu

Kırşehir

Mardin

Siirt

Şanlıurfa

Tunceli

Uşak

Van

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.