Memur Nedir ve Nasıl Memur Olunur?

Memur Nedir ve Nasıl Memur Olunur?

Memur nedir ve nasıl memur olunur sorusu son günlerin en çok yöneltilen soruları arasında yerini aldı. Maaş ve özlük hakları ile öne çıkan memurlar ilgi odağı oldu.

Memur nedir ve nasıl memur olunur sorusu en çok araştırılan konulardan biri. Özel sektöre çalışanlara göre daha fazla maaş ve özlük hakkına sahip olan memurluk hakkında merak edilen pek çok konu var.

Memur Olmak

Arapça kökenli bir kelime olan memur, devlet kadrolarında bulunan ve devlet için hizmet vermekte olan kişi olarak tanımlanabilir. Günümüzde kamuda görev yapmakta olan pek çok farklı memuriyet bulunmaktadır. Memurların çalışma alanı a bağlı olduğu kurum ve pozisyonuna bağlıdır.

Özellikle son dönemde artan işsizlik oranları, gençler başta olmak üzere pek çok kesimi memuriyete yönlendirmiş durumda. Çalışma şartları ve hakları özel sektöre göre kıyaslandığı zaman çok daha ilgi çekici olan memuriyet hakkında bilinmesi gereken çeşitli detaylar mevcut.

Nasıl Memur Olunur?

Memuriyete dair en çok merak edilen konulardan biri de nasıl memur olunur sorusudur. Memur olmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS’ye girmek ve atanmak gerekmektedir.

KPSS lise, ön lisans ve lisans şeklinde farklı oturumlardan oluşmaktadır. Kişi, eğitim içeriğine göre sınava girer ve aldığı puanla tercih yapar. Tercih yapmak dışında mülakat ile memur olmak da mümkündür.

Elbette bu süreçte memur olma şartlarını sağlamak gerekmektedir. TC vatandaşı olmak ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak memur olmak için en gerekli şartlar arasındadır. Öte yandan 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu’nda bu kısım detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Konuya dair merak edilen bir diğer husus ise memur maaşlarıdır. Bir genelleme yapacak olursak memur maaşları 4.099 TL ile 21.399 TL arasında değişmektedir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.