Kütüphaneci Olmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir

Kütüphaneci Olmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir

Kütüphanecilik nedir sorusu pek çok bireyin aklına gelmiştir. Konuya dair daha da merak edilen ise nasıl kütüphaneci olunduğudur. İşte kütüphaneci olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler.

Kütüphanecilik nedir?

Kütüphanecilik, adından da anlaşılacağı üzere kütüphanede görev yapmakta olan kişilerin verdiği hizmettir. Kütüphanecilik uzun yıllardır hayatımızın bir parçasıdır ve oldukça önemli bir noktada konumlanmaktadır.

Kütüphaneci Olmak

Kütüphaneci bir kütüphaneye gittiğiniz zaman aradığınız kitabı daha rahat bir şekilde bulabilmeniz için kitapları kategori ve sıralı bir şekilde dizen, bulamadığınız kitaplar hakkında size yönlendirme yapan, bilgi ve belgelerin muhafaza edilmesini sağlayan ve kitapların kaydını tutan kişidir.

Her meslek dalında olduğu gibi kütüphaneci olabilmek için de bazı gereklilikleri yerine getirmek ve çeşitli özelliklere sahip olmak gerekmektedir. Üniversitelerin Dokümantasyon ve Enformasyon bölümü, Kütüphanecilik bölümü ve Bilgi ve Belge Yönetimi gibi çeşitli ön lisans bölümleri bulunmaktadır.

Bahsi geçen bu bölümleri başar ile tamamlamış olan kişiler kütüphaneci olabilme fırsatını yakalar. Okuldan mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS’ye giren adaylar gerekli puanlara ulaşmaları durumunda tercihler ile atanabilir ve göreve başlayabilir. Öte yandan yalnızca mülakatla kütüphaneci alımı yapan yerler de bulunmaktadır.

Kütüphaneci Görev Yerleri ve Maaşı

Bilindiği üzere ülkemizde her okul ve üniversitede kütüphane bulunmaktadır. Bunun dışında halk kütüphaneleri, şehir kütüphaneleri, Milli Kütüphane bulunmaktadır. Kütüphaneci sıfatını kazanmış olan kişiler buralarda görev yapabileceği gibi aynı zamanda Kütüphaneler Genel Müdürlüğünde de görev alabilir.

Görev yapmaya başlamış olan bir kişi, arşivlerde de görev alabilir. Bu gibi alanlarda kişilerle ve kitaplarla ilgilenmenin dışında kayıt almak gibi görevleri de üstlenmek durumundadır. Tüm bunlara ek olarak kütüphaneci maaşlarına gelecek olursak; bir kütüphanecinin yaklaşık olarak 5 bin TL maaş aldığı bilinmektedir. Kütüphaneci alımı ilanları sayfamızda yer alıyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum