KPSS 2023/2 Kılavuzu ile 1500 Memur Alımı Süreci

KPSS 2023/2 Kılavuzu ile 1500 Memur Alımı Süreci

ÖSYM aracılığı ile KPSS 2023/2 kılavuzuyla en az lise mezunu adaylardan başlamak kaydı ile 1500 memur alımı süreci için başvurular başlıyor. Alım yapılacak kontenjanlar ve sürece dair belli olan tarihler hakkında detaylar haberimizde verilmiştir.

Memur Alımı İş İlanları

ÖSYM aracılığı ile KPSS 2023/2 kılavuzu kapsamında farklı kurumların merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere1500 memur alımı yapılacaktır. ÖSYM tarafından her yıl düzenli olarak iki kez merkezi yerleştirme ile memur alımı yapılmaktadır. 2023 yılının birinci tercih kılavuzu ile memur alımı gerçekleşmiştir. Birinci kılavuzda atanamayan adaylar için yeni tercih kılavuzu ile memur ve personel alımı yapılacaktır.

KPSS 2023 / 1 ile toplamda 1815 personel alımı yapılmıştır. Bu kadrolar öğrenim şartına göre şu şekilde sıralanmıştır, lise mezunları için 90 memur, önlisans mezunları için 728 memur ve lisans mezunları için ise 997 memur ataması gerçekleşmiştir.

Kamu Memur Alımı KPSS Şartı

Merkezi atamalarda 2022 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınav puanı kullanılacaktır. Bu neden ile lise mezunlarının P - 94 puan türünde önlisans mezunlarının P - 93 ve lisans mezunlarının ise P - 3 puan türünde kurumlar tarafından istenilen taban puan şartını karşılıyor olmaları gerekmektedir.

2023/2 ile Alım Yapılacak Kadrolar ve Detayları

Kamuya memur alımı en az lise olmak kaydıyla önlisans ve lisans mezunlarından yapılmaktadır. Kurumlar tarafından resmi kılavuzlar açıklamakla birlikte alımların tekniker, mühendis, teknisyen, temizlik görevlisi ve benzeri kadrolar da yapılacağı tahmin edilmektedir.

Kamu Personeli Alımı Başvuruları Nasıl ve Ne Zaman Yapılacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), tarafından yapılan açıklamaya göre, talep toplama süreci 2 Ekim 2023 tarihinde başlayacaktır. Kamu kurumları tarafından bünyesinde eksik olan ve kadrolar ise söz konusu kuruma bildirilecektir. Kurumlar fark öğrenim düzeyine göre personel alımı yapabilir. Son talep toplama tarihi ise 17 Kasım 2023 olarak açıklanmıştır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.