İçişleri hafta sonu yoğun denetim için genelge yayınladı

İçişleri hafta sonu yoğun denetim için genelge yayınladı

İçişleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulanacak kapanma sürecinde yapılacak yoğun denetimler için 81 il valiliğine genelge yolladı. Denetimler hangi işletmelere yapılacak? Yoğun denetimler hangi günler yapılacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından bugün yayınlanan ve 81 il valiliğine gönderilen genelge ile yoğunlaştırılmış dinamik denetim faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Genelge ile sokağa çıkma kısıtlamaları, şehirlerarası seyahat kısıtlamaları, konaklama tesisleri ve işyeri açılış ve kapanış saatlerine uyum kontrollerinin yapılacağı,

Vali ve Kaymakamlar koordinesinde denetimler yapılacak

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan hafta sonları öncelikli olarak kısıtlama uygulanan sürede vali ve kaymakamların koordinesinde kolluk kuvvetlerinin azami düzeyde katılımı ile denetimler yapılacak.

Bu Cumartesi ve Pazar yoğun denetim yapılacak

Genelgeye göre denetim hazırlıklarına 15 Nisan 2021 Perşembe günü başlanılarak en üst seviye personellerin katılımıyla 17 ve 18 Nisan 2021 tarihi Cumartesi ve Pazar günleri yoğun denetim faaliyeti uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması denetimlerinde;

Şehirlerin önemli cadde, bulvar ve meydanları, toplu ulaşım noktaları ile market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçi gibi işyerlerinin çevresinde denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde dışarıda bulunan kişiler tek tek durdurularak kontrol edilecek ve sokağa çıkma kısıtlamasından herhangi bir muafiyetinin bulunup bulunmadığı, kişinin bulunduğu yerin zamanın muafiyetin nedeni, zamanı ve güzergahı ile uyumluluğu kontrol edilecek.

Sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancılara tanınan sokağa çıkma kısıtlaması muafiyetinin kapsam dışındaki diğer yabancılar tarafından kullanılıp kullanılmadığı denetlenecek.

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında

vatandaşlarımızca 10:00 ile 17:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olan market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere ancak en yakınındakine, araç kullanmaksızın ve sadece zorunlu ihtiyaçların karşılanması amacıyla gidilebilmesi kuralına uygun hareket edilip edilmediğine bakılacak.

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında herhangi bir istisna kapsamında olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın sokağa çıkma kısıtlamasına uymaları sağlanacak.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.