GSB yurtlara alınacak öğrenci kriterleri değişti

GSB yurtlara alınacak öğrenci kriterleri değişti

GSB yurtların işleyişine yön vermek amacıyla yeni yönetmelik yayınladı. Yeni yönetmelik içeriğine göre devlet yurtlarını kimler kullanabilecek? Yurtlara yerleşmek isteyen öğrencilerde nelere bakılacak? Tamamı haberimizde.

GSB (Gençlik ve Spor Bakanlığı) bünyesinde bulunan devlet yurtlarında kalmak isteyen herkesi yakından ilgilendiren bir yönetmelikle devlet yurtlarında kalabilecek kişilerin belirlenmesi, yurtlarda kalmak isteyen öğrencilerin belirlenmesi, yurtlara yerleştirmede öncelikli olanların belirlenmesi, yurt ücretlerinin tespiti ve tahsili gibi hususlara açıklık getirerek yeni yönetmelik yayınladı.

Yurtlara alınacak öğrenci kriterleri belirlendi

Öğrenciler tarafından yapılan yurt başvuruları sonrası  öğrenci ve ailesinin sosyal, ekonomik durumu, öğrencinin başarısı ve benzeri durumlar dikkate alınarak Bakanlık tarafından belirlenecek kıstaslar doğrultusunda değerlendirilecekler.

Resmi kurumlardan ve kuruluşlarından alınacak belgelerle durumunu belgelendiren öğrenciler için aşağıdaki koşullardan herhangi birini taşıması halinde öncelikli olarak yurtlarda barındırılacaklar

Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri, gazi ve gazi çocukları, %40 ve üzerinde engel durumu olanlar, anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar, devlet koruması altında olanlar, Liseyi Darüşşafaka lisesinde okuyanlar, bakanlık tarafından yurtlarda barınmada öncelikli olacak milli sporcu belgesine sahip sporculara ilişkin belirlenen kriterleri taşıyanlar, gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan, çalışırken vefat eden veya emekliye ayrılanların çocukları,

Her öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılan öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarında her puan türünde, ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler yurtlarda öncelikli olarak konaklama hakkına sahip olacaklar.

Yurt ücreti ödemesi yapamayanların kaydı silinecek

Yurtlarda konaklayan kişilerin ödemelerini yapamamaları durumu için yönetmelik şu şekilde açıklama yapıyor.

İçinde bulunulan ayın yurt ücretinin ödenmesi için öğrenciye takip eden ayın onu saat 23:59 kadar süre verilir. Ayın onunun resmi tatil gününe denk gelmesi halinde süre ilk iş günü saat 23:59 kadar uzatılır. Bu sürenin sonunda ücretini ödemeyen öğrencinin kayıtlı kaldığı günlerin ücreti güvence bedelinden mahsup edilerek yurttan kaydı silinir. Kayıt silme gününün resmi tatil gününe denk gelmesi halinde kayıt silme işlemi, takip eden ilk iş günü gerçekleştirilir ve onuncu gün ile kayıt silme günü arasındaki resmi tatile denk gelen günlerin ücreti tahsil edilmez.

GSB yurt yönetmeliği

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.