Erdoğan açıkladı 1 Haziran normalleşme başlıyor

Erdoğan açıkladı 1 Haziran normalleşme başlıyor

Bugün düzenlenen kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni 01 Haziran normalleşme açıklamaları yapıldı. Yasaklı gün sayısı 1 güne indi. Kafe, Restoran, halı saha vb. işletmeler açılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlenen kabine toplantısı sonrası açıklamalar yaptı. 1 Haziran tarihinden itibaren başlayan yeni normalleşme süreci konusunda yeni gelişmeler.

Erdoğan; Bugün kabine toplantınızda yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmenin yeni adımları ile ilgili istişarelerimizi gerçekleştirdik.

Bu doğrultuda verdiğimiz ve biraz sonra açıklayacağım her kararı ülkemizi yeniden salgının pençesine düşürmeme anlayışıyla buna dayalı bir ihtiyatla alıyoruz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yürütülen mücadelenin önündeki en büyük tehdit virüsün farklı mutasyonlarını yol açtığı öngörülemeyen sonuçlardır.

Nitekim kimi Avrupa ülkelerinde aşılama başta olmak üzere oldukça sert tedbirler ile binli rakamlara düşürülen vaka sayılarının mutasyonlu virüslerin yaygınlaşmasıyla yeniden yükselişe geçtiği anlaşılmaktadır.

Sınırlarımızı kapatarak vatandaşlarımızı evlerine hapsederek kendimizi bölgemizden ve dünyadan tamamen soyutlama imkanımız olmadığına göre ülkemizin de bu tehditlerle yüzleşmesi kaçınılmazdır.

Salgınla mücadelede eldeki mevcut tüm bu imkanlar sonuna kadar kullanarak süreci mümkün olan en az maliyetle atlatılması için var gücümüzle mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Değerli basın mensupları ekranları başında bizi izleyen aziz milletim şimdi haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve Cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.

Bu sınırlama hafta sonu ise Cumartesi 22.00 ile Pazartesi sabahı 05.00 arasında yani Pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri vaka ve vefat sayılarındaki değişime aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek ve saat 24.00 e kadarda paket servisini sürdürebilecektir.

Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan Pazar günleri ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

Yaklaşık bir buçuk aydır faaliyetlerine ara vermiş olan kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler belirlenen kurallar çerçevesinde Pazar günü hariç sabah 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasına yarından itibaren çalışabilecek.

Diğer işyerlerinin Pazar günü haricinde belirlenen saatlerde ve belirlenen şartlarda faaliyetlerini yürütebilmeleri il ilgili uygulama sürecektir.

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Hazirandan itibaren başlayabilecektir.

Üniversiteler 2021-2022 yılı eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibariyle başlayacak şekilde yürütülecek.

Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecek.

Detaylar içişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak genelge ile belirlenecek.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.