Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni pandemi kısıtlamalarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni pandemi kısıtlamalarını açıkladı

Son dakika açıklama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni vaka artışları yüzünden kırmızı renk iller 58 e çıktı. Akşam 21:00 ve sabah 05:00 arasında Türkiye’nin her yerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Açıklama ayrıntıları haberimizde.

Son dakika açıklaması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından pandemi süreci ile ilgili yeni yasaklar ve yeni kuralları, pandeminin gidişatını belirten yeni açılamalar yapıldı.

Kırmızı Kategorideki illerin sayısı 58’i buldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Vaka ve hasta bunun yanında vefat sayılarının artması bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır. Bilindiği gibi illerimizi vaka, hasta, vefat, hastane kapasitesi ve aşılama gibi kriterlere göre düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli olarak belirleyerek renklere ayırmıştık.

Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun %80 ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Elimizdeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler bütün bunlar ışığında şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık.

Türkiye geneli güncel risk haritası

l-bazinda-covid.jpg

Çok yüksek riskli illerde hafta sonları sokağa çıkmak kısıtlandı

Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve sabah 05:00 olarak haftanın her günü devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde sadece Pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecektir.

Lokanta ve Cafe’ler %50 kapasite ile tüm Türkiye Genelinde Çalışacak

Buna karşılık lokanta ve cafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de %50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecektir.

Ramazan ayında tüm Türkiye’de hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması var
Ramazan ayında ise hep birlikte biraz fedakarlık yapacaz, bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve cafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandırılacaktır. Yine ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir.

Ramazanda lokanta ve cafe’ler sadece paket servis yapabilecek ve bundan etkilenen çalışanların sigorta primi ve ödenecek ve kişi başı 1500 lira para ödenecek

Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve cafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamıyan lokanta ve cafe çalışanlarımızında prim yüklerini üstlenecek ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapıcaz.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.