Adalet Bakanlığı 1.000 Kamu Memur Alımı (Hakim- Savcı)

Adalet Bakanlığı 1.000 Kamu Memur Alımı (Hakim- Savcı)

Adalet Bakanlığı 1.000 kamu memur alımı yapacağını açıkladı 2023 yılı kapsamında savcı ve hâkim alımı başvurularına dair detaylar açıklandı ve başvuruların Kasım ayı içerisinde başlayacağı belirtildi. Sürece dair detaylar haberde...

Bakanlık İş İlanları

Adalet Bakanlığı kendi bünyesinde istihdam etmek üzere 1.000 hâkim ve savcı alımı yapacağını duyurdu. İkamet şartı olmadan 81 vilayetten kabul edilecek olan alımlar da taşra ve merkez teşkilatta atamaların yapılacağı açıklanmıştır. Kamupersonelialim.com yazar ekibi olarak ilanın gerekli olan detayları verilmiştir.

Alım Yapılacak Kadro ve Detayları

800 kişi adlî yargı hâkim ve savcı yardımcısı,

100 kişi avukatlık mesleğinden adli yargı hâkim ve savcı yardımcısı,

100 kişi idari yargı hâkim yardımcısı alımı yapılacaktır.

Kamu Personel Alımı Başvuru Koşulları

Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olan ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına sahip olan adaylardan hakim ve savcı alımı yapılacaktır.

Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve herhangi bir suç hükümlülüğü olmayan adayların müracaatları değerlendirilme aşamasına alınacaktır.

Adaylardan hakimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmaları istenmektedir.

Adli yargı hakim ve savcı yardımcılığı ile idari yargı hakim yardımcılığı için yazılı sınavın yapıldığı ocak ayının birinci günü itibariyle 36 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir.

Avukatlık mesleğinden alınacak adli yargı hakim ve savcı yardımcılığı için ise 46 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir.

İdarî yargı hâkim yardımcıları için; Hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

Hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylar bakımından, her dönemde alınacak aday sayısının yüzde yirmisini geçmemek üzere, hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmanız istenmektedir.

Memur Alımı Başvuru Şekli ve Tarihi

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan ilana müracaatların 4 Kasım 2023 tarihi itibari ile başladığı açıklanmıştır. Son başvuru tarihi ise 16 Kasım 2023 olarak belirlenmiştir. Başvurular, ÖSYM'nin resmi internet sitesi aracılığı ile online olarak gerçekleşecektir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.