28.Dönem Polis Alımı POMEM Fiziki Yeterlilik Ve Parkur Talimatı

28.Dönem Polis Alımı POMEM Fiziki Yeterlilik Ve Parkur Talimatı

Polis alımı 28.Dönem fiziki yeterlilik ve parkur talimatı yayınlandı. POMEM polislik parkuru için ne şartlar var? Parkur da neler belirlendi? Parkur süreleri ne kadar olarak belirlendi? Nasıl Bir nitelikte kurallar konuldu? Değerlendirme nasıl yapılacak?

Polis Akademisi Başkanlığı 28.Dönem polis alımı POMEM fiziki yeterlilik ve parkur talimatı yayınlandı. Polislik giriş sınav ekranı açıldı.

Parkurun mesafe boyutu; Start çizgisinden itibaren ağırlık taşıma kısmına bittiği yer kadar 29 metre uzunluğunda dahi ağırlıkların başındaki takla minderinin duba arası 14 metre uzunluğunda, takla atma minderin duba ile bitiş kısmına kadar mesafe 29 metre uzunluğunda olup toplamda 7 istasyon 72 metre mesafe de parkurdan oluşmaktadır.

Parkur esansında başlangıç; Parkur mülakatında katılan aday tarafından dijital fotoselli süre ölçer ile izlenecektir. Dijital fotosel cihazın başlama ve bitiş konumlarındaki arasın da mesafe minimum 3 metre olacaktır. Adaylar başlamadan önce gruplar halinde tanıtım yapılacaktır. Mülakat esnasında oluşa bilecek sakatlıklar kendileri dışında kimse sorumlu tutulmamaktadır.

Mülakat Başlama esası Sıçrama tahtası: İlk kısım olarak jimnastik sıçrama tahtasının üzerinden 6 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama faaliyeti yapacaktır.(Aday kendi istediği taraftan sağ veya sol olarak çift ayakla sıçrama Kısımına başlıcaktır. Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm genişlik 20 cm ve sıçrama tahtasının basma ayakları 52 cm eninde olacaktır./Jimnastik sıçrama tahtasının üzerinden eksik sıçrama karşılığı olarak cezası 2 saniye takdim edilecektir. Tek ayakla yapılan sıçrama vaziyeti sayılmamaktadır.
6 sıçrama kısmında en az bir tanesini nizami olarak yapılması gerek. Nizami sıçrama ise çift ayakla sıçramak suretiyle kabul edilecektir. Nizami olarak yapamayan adaylar direk diskalife edilecektir.

Lastik içerisinden geçme etabı; 6 adet lastik içinden geçilecektir, tek ayakla sağ ayak, sol ayak olmak üzere içinde basılarak geçilecektir. Lastiklerin adabı 205*55*16 inç olacaktır. Adaylar her lastik basmadığında ceza olarak 2 saniye eklenecektir. Adayın lastikleri geçebilmesi için minimum bir tanesi nizami şekilde yapılması gerek. Hiç basamayan adayın mülakatı iptal olacaktır.

Ağırlık taşıma Kısımı; Erkekler için 30 kg 15*2 olacak şekilde, kadınlar için ise 20 kg 10*2 ağırlığında kum torbaları olacaktır. Erkek adaylar için 16 metre bayan adaylar için 15 metre uzunluğunda mesafe bulunacaktır. Aday aldığı kum torbasını her hangi bir mesafenden atılmayacak olup aldığı noktaya koyacaktır. Kum torbalarıyla her iki duba arkasında dolaşarak alındığı noktaya bırakamayan iki duba arasında tamamlamadan eksik bırakan adayı mülakatı iptal olacaktır. Ağırlıkları aldığı noktaya bırakamayan aday ceza karşılığı olarak 1 puan eklenecektir. Ayrıca dubaların ikincisinin arkasından dalaşarak tamamlamayan her hangi bir mesafeden dönerek eksik bırakan aday sonlandırılacaktır.

Sağlık topuna dokunma; Erkek adaylar için sağlık topuna dokunma mesafe 9 metre, kadın adaylar için 8 metre, olan ve yerde duran sağlık toplarına önce koşu kısımda ikinci topa sonra ilk topa dokunarak 3 kez koşacaktır. Aday her eksik dokunma için ceza olarak 2 puan eklenecektir. Aday en uzak topa dokunduktan sonra geri dönüşü yapmadan diğer etaba geçerse 4 saniye iki eksik dokunma dolayı 4 saniye olmak üzere 4+4=8 toplamda sekiz puan cezası alacaktır. Takla atam kısmı; yer de serilen minderin üzerinden bir defa takla atacaktır. Slalom koşu kısmı; 6 adet slalom koşu çubuğunda dolaşılarak tamamlayacaktır. Çubuk mesafeleri 1,5 metre sayılacaktır. Engel kısmı; En kısımdan 5 adet engel(üstten geçilecek engelin yüksekliği üstünden 50 cm, alttan engel yüksekliği 10 cm ve iki çıta arasındaki mesafe 138 cm içten içe, olup engel arası 2 metre mesafe aralığıdır. Adayların başarılı olmaları için gerektiren saniyeler; Erkek aday için 48 saniye bayan adaylar 50 saniye olarak açıklandı.

Polis Akademisi resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapılabilir.

Anlık olarak tüm ilanlara ulaşmak için aşağıda bulunan cep uygulamamızı indirin.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum