İç Denetçi Nasıl Olunur? İşçi Alımı Belgeleri

İç Denetçi Nasıl Olunur? İşçi Alımı Belgeleri

İç denetçi nasıl olunur? İç denetçiler, bir iş akışının bir organizasyonun kanunlara ve yönetmeliklere uygun olarak yürütülüp yürütülmediğini denetler. İşçi alımı için talep edilen belgeler hangisi?

İç denetçi nasıl olunur? Günlük yaşamda kamu kurumları, bankalar, telefon şirketleri, kurumsal iştirakler gibi birçok farklı kurumda belirli aralıklarla İç denetçilerce denetim yapılır. İç denetçiler için belirli bir eğitim şartı yoktur. Firmalar, kurumlar, işletmeler faaliyet gösterdikleri alana göre, farklı eğitim programlarından mezun olmuş adayları seçerler. Ancak çoğunlukla İç denetçi olmak isteyenlerin iktisadi ve idari bilimler ya da mühendislik fakültesi mezunu olması avantaj sağlar.

İç Denetçi Hangi Kurumdan Belge Alır?

İç denetçi unvanına ulaşmak için “Türkiye İç Denetim Enstitüsü” tarafından verilen (CIA) belgesini yani Sertifikalı İç Denetçi belgesini almak gerekir. Resmî kurumlarında iç denetçi olarak çalışabilmek için ise “Maliye Bakanlığı İç Denetim Koordinasyon Müdürlüğü” nün belirlediği şartları sağlamak gerekir.

İç Denetçi Ne İş Yapar

İç denetçi şirketlerin, firmaların resmî kurumların daha iyi çalışmaları için denetleme vazifesini yaparlar. Denetçiler kurum veya kuruluşların bütününü ya da belli bir bölümünü denetleme vazifesini yürütürler. Örnek verirsek; herhangi bir A kurumunun tamamında denetleme yapabileceği gibi, bu kurumun satın alma bölümünü de bağımsız yapı olarak inceleyebilir İç denetçi ne iş yapar? O kurumun parasal işlerini, rutin işleyişlerini ve personel politikalarını denetler.

İç Denetçi Maaşları Ne Kadar?

İç denetçiler farklı kurumlarda görev yaparlar. İç denetçiler kamu kurum ve kuruluşlarında üst düzey personel maaş katsayısı ile belirlenen ücretleri alırlar. Özel sektör ise bu ücretleri yaptıkları sözleşmelere göre belirlerler. İç denetçi maaşları ne kadar? Denildiğinde maaşları etkileyen harcırah kalemleri de vardır. Başka bir yere gitmeleri gerekirse yemek ve yol parası olarak hesaplanan farklar maaşlarına yansıtılır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.