EYT’liler İçin Meclis Ne Zaman Toplanacak? Tarih Belli Oldu

EYT’liler İçin Meclis Ne Zaman Toplanacak? Tarih Belli Oldu

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışmada sona gelindi Ak parti teklifi Aralık ayının son haftası meclis başkanlığına sunacak yaklaşık bir buçuk milyon kişinin yararlanacağı EYT düzenlemesi için gözler Türkiye Büyük Millet Meclisinde.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Aralık ayının son haftası Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yaklaşık 1,5 milyon kişinin yararlanacağı teklif sunulacak. 2023 yılı bütçesinin genel kurulda kabulünün ardından teklifin meclis başkanlığına sunulması bekleniyor.

Emekli beklediği emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yeni yıl itibariyle düzenlemeye girecek. EYT için verilecek son kararı dört gözle bekleyen emekliler için düzenlemenin bir hafta içerisinde tamamlanacağı düşünülmekte.

Geçtiğimiz tarihlerde çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat bilgin 1,5 milyon kişinin EYT hak kazandığını 1999 yılı ve prim sayısının değişmeyeceğini açıkladı.

Bakan Bilgin "İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT'li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz. EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok" Dedi.

EYT için milyonlarca emeklinin beklendiği düzenlemede sürecin hızlı ilerleyeceği düşünülüyor. Bir hafta içerisinde düzenlemenin komisyon ve genel kurul kararının tamamlanması beklenmekte.

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

İnstagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.