KYK Faizleri Silindi Mi? Sorgulama Ekranı

KYK Faizleri Silindi Mi? Sorgulama Ekranı

KYK tarafından öğrencilere öğrenim süreleri içerisinden destek amaçlı verilen öğrenim kredileriyle ilgili durum öğrenciler tarafından yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. Faizler silindi mi? Sorgulama nasıl yapılacak?

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) tarafından verilen öğrenim kredilerini e-Devlet üzerinden sorgulamak mümkün. Öğrenim kredisine uygulanmış faizlerin silinmesine ilişkin yasal düzenleme henüz yürürlüğe girmiş olmadığından dolayı faizler sistemde görünemiyor. Düzenleme yürürlüğe girdikten sonra faizler silinecek mi?

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama Ekranı

Öğrenim Kredisi almış olan öğrenciler e-Devlet internet adresine gerekli bilgiler ile giriş yaparak KYK anapara borçlarını görebiliyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı! Faiz Silinmesi Kimleri Kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada öğrencilerin kredi borçlarına ilişkin alınan kararlar hakkında, “Bu yıl 750 bine yakın gencimiz yurt imkânından faydalanarak, 520 binden fazla gencimiz burs ve 881 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alarak eğitim öğrenimine devam etmiştir. Geçtiğimiz 20 yılda kredi ve burs miktarlarını 14 kat artırdık. Halen öğrencilerimiz lisansta 850 lira, dikkat edin biz göreve geldiğimizde bu 45 liracıktı.

Şimdi ise 850 lira. Yüksek lisansta 1700 lira, doktorada 2 bin 550 lira kredi veya burs alıyor. Yılbaşında bu rakamları tekrar revize edeceğiz, yükselteceğiz.

Burs almak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 12 farklı kamu kurumunun veri altyapısında yapılan taramayla gayet adil ve şeffaf bir sistemle değerlendiriliyor. Öğrenim kredisi ise başvuran her öğrencimize veriliyor.

Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Şayet bu süre içinde mezun öğrenci henüz sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa elektronik devlet sistemi üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor. Bugüne kadar kredi ödemelerinin yıllık güncellemesi belirli bir faiz oranı üzerinden değil, yurt içi üretici fiyat endeksi farkına göre yapılıyordu. Hiçbir zaman bir faiz uygulaması yapmadık.

Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmamıştır. Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Gençlerimizi elbette böyle bir yükün altında bırakamazdık.

Nitekim haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarımıza talimatı verdik çalışmaları başlattık. Biraz önceki kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık.

Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz.” dedi.

KYK Öğrenim Kredisi Faiz Silinmesi Geriye Dönük Olacak Mı?

KYK öğrenim kredisi borçlarını ödeyen öğrenciler de yürürlüğe girmesi planlanan yasadan yararlanmak istiyorlar. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre, kredi borçlarından enflasyon farkının silinmesi geriye dönük olmayacağı ifade edildi. Konu ile ilgili henüz yeni bir gelişme kaydedilmedi.

Borç Sorgulama Ekranı İçin Tıklayınız

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.