Kira Desteği 750 TL Ödeme ve Başvuruları 31 Mayıs Son

Kira Desteği 750 TL Ödeme ve Başvuruları 31 Mayıs Son

Kira desteği 750 TL ödemeleri başlamış olup halen başvuru yapacak vatandaşlar 31 Mayıs 2021 tarihi bitimine kadar işlem yapabilecek. Kimler kira yardımı ödemelerinden faydalanabilecek.

Vatandaşlar başvuru süresi bitmeden e-devlet üzerinden işlem yapabilecek.
Kira desteği 750 TL ödemeleri başladı. Kira yardımına başvuru yapacaklar için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2021 bitimine kadar uzatılmıştır. İşte tüm detaylar.

Büyükşehirlerde bulunan esnaflara 750 TL ve diğer şehirlerde olan esnaflara 500 TL olmak üzere kira yardımı aylık bazda yapılıyor. bu kapsamda başvuru yapanlara ödeme başlarken, yeni başvuru yapacaklar için süre 31 Mayıs 2021 tarihi bitimine kadar uzatılmıştır.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatının ardından uzatıldığını duyurmuş, geri ödemesiz ciro kaybı, kira desteği gibi desteklerden faydalanmak için başvuruların e-Devlet üzerinden alınacağını açıklamıştı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Desteklerden yararlanma şartlarını taşıyan fakat çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan işletmelerimiz, 31 Mayıs 2021 saat 23.59’a kadar başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Hayırlı olsun" ifadelerine yer verdi.

Bakanlığın resmi sayfasından yapılan açıklamada, ilgili desteklerin hibe niteliğinde olduğuna vurgu yapılırken, resmi sayfada ayrıca şu bilgilendirmeler yapıldı:

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde faaliyetleri kısıtlanan, yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma değer vergisi mükellefiyeti olan, 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup, söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmelere ciro kaybı desteği ödemesi yapılıyor.

Ödenecek tutar, 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere, cironun azalan tutarının yüzde 3’ü oranında hesaplanıyor. Söz konusu desteğe ilişkin başvurular e-Devlet sistemi üzerinden 19 Şubat 2021 itibarıyla alınmaya başlanmış, yapılan süre uzatımıyla birlikte son başvuru tarihi 30 Nisan 2021 olarak belirlenmişti. Ciro kaybı desteği ödemeleri tamamen karşılıksız ve hibe niteliğinde, geri ödemesiz olarak sağlanıyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.