Asgari Ücret İçin Açıklamalar Geliyor! Belli Olmaya Başladı Mı?

Asgari Ücret İçin Açıklamalar Geliyor! Belli Olmaya Başladı Mı?

Asgari ücret hakkında tüm Türkiye açıklama beklemektedir. Peki 2023 yılı asgari ücret ne kadar olacak? Açıklamalar geliyor… Asgari ücret ne kadar olacağı belli olmaya başladı mı? İşte tüm detaylar ve açıklamalar…

Türkiye’ de asgari ücret ile çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren açıklamalar art arda yapılmaya devam ediyor. Asgari ücret için açıklamalar peş peşe geliyor. Peki, 2023 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Belli olmaya başladı mı?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret için açıklaması şu şekilde oldu; "Enflasyona karşı duyarlı olduğumuzu göstermek için. Temmuzda enflasyona karşı ücretleri koruyucu bir düzenleme söz konusu değildi ama temmuzda reel ücretlerdeki erimenin ortaya koyduğu tabloyu görünce buna bizim müdahale etmek gerekliliği ortaya çıktı.

Şimdi de aynı şeyleri yapacağız. Asgari ücreti belirlemede enflasyon etkisini geriletecek bir uygulama gerçekleştireceğiz. Aralık ayının ilk haftasında komisyonu toplayacağız. Tüm emekçiler enflasyon karşısında korunacak"

Yapılan bu açıklamalara göre vatandaşlara asgari ücret zammı enflasyon oranında mı yapılacağı merak konusu uyandırdı.

Bir televizyon programına çıkan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise şu şekilde açıklamalarda bulundu; "Geçen yılın enflasyon oranı ile bu yılınkini karşılaştırdığımızda geçen yıla göre yüksek bir enflasyon yaşıyoruz. Geçen yıl ocak ayında asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı. Artı yüzde 30 Temmuz ayında yapıldı. Yüzde 80’in üzerinde zam yapılmış oldu. Asgari ücrete zam konuşulurken, minimum düzeyde en düşük yüzde 50 seviyesinde zam yapılır. Asgari ücretin 8 bin 250 lira bandında olacağını düşünüyorum ancak bunun üzerinde de bir rakam olabilir. Asgari ücreti ödeyen işveren ve esnaftır. Hükümetin asgari ücreti biz daha iyi yapacağız derken elini taşın altına koyması, işverene destek olarak asgari ücreti artırması gerekir."

Twitter: kamupersoneli2

Facebook: kamupersonelialim1

İnstagram: kamupersonelialim

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUWAİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.