Üniversite Tercihleri Bitti! İş Bulması En Kolay Önlisans Bölümleri

Üniversite Tercihleri Bitti! İş Bulması En Kolay Önlisans Bölümleri

Üniversite tercih işlemleri 20 Ağustos 2021’de sonlandı. YKS’ ye giren öğrenciler için stresli bir süreç ardından kolay iş bulunan meslekler merak konusu oldu. İş bulması en kolay önlisans bölümlerini derledik.

Üniversite tercih sürecinin sonlanması ardından birçok öğrenci ve veli merakla yerleştirme sonuçlarını bekliyor. Ataması en çok yapılan iki yıllık üniversiteler umut vaat ederken öne çıkan diğer meslekleri de dikkate almak gerekiyor.

İki Yıllık Bölümlerde En Çok Ataması Yapılan Meslekler

İki yıllık bölümlerde en çok ataması yapılan mesleklerde sağlık sektörünün ağırlıklı olduğu görülüyor. İlk ve acil yardım, diyaliz, ağız ve diş sağlığı, ameliyathane hizmetleri bölümleri ilk akla gelen mesleklerden… Diğer yandan eğitim alanında çocuk gelişimi bölümü dikkat çekiyor. Özellikle anaokuluna giden çocukların eğitiminde önemli bir bölüm…

TYT Puanıyla Alım Yapan Bölümler

Yukarıda bahsedilen ön lisans programlarıyla beraber TYT puanı ile alım yapan bölümler listesi şu şekilde:

• Sivil savunma ve itfaiyecilik

• Dış ticaret bölümü

• Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon

• Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik

• Fizyoterapi bölümü

• Adalet bölümü mezunları hazırlık bölümü olsun ya da olmasın kolaylıkla iş bulabilen dallar arasında yer alıyor. İngilizce hazırlık okunan bölümlerde dil artısı meslek dallarında özellikle kamu ve özel sektörde tercih nedeni oluyor.

KPSS Puan Kaç Olmalı?

Okulunu başarıyla bitiren öğrenciler KPSS’ye girerek iki sene geçerli olacak puan elde etmiş oluyor. Genellikle 60 ve üzeri puan alan adaylar çeşitli kurumlara başvuru yapabiliyor. A ve B grubu kadrolara göre bitirilen okula göre başvuru süreçleri tamamlanıyor.

En çok ataması yapılan bölümler dört yıllık istediği bölümü tutmayanlar için büyük avantaj teşkil ediyor. Özellikle belirtilen 2 senelik bölümlerde amacı olan öğrenciler de bu okulları ve bölümleri tercih ediyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.