Üniversite Öğrencileri Müjde! KYK Burs ve Öğrenim Kredi Başvuruları Başladı!

Üniversite Öğrencileri Müjde! KYK Burs ve Öğrenim Kredi Başvuruları Başladı!

Eylül ayı gibi açılan üniversiteler için öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yayınlanacak olan burs ve kredi başvurularını beklemektedir. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu sosyal medya da açıklama yaptı! Başvuru yapmak için tıkla

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için yılı için burs ve öğrenim kredi başvurularının başladığı açıkladı. Başvurular 17 Kasım 2022 Perşembe günü saat 23.59’a kadar alınacaktır.

GSB Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "2004'ten bu yana 5,9 milyon gencimize 24 milyar 327 milyon lira burs, 2002'den bu yana 16,5 milyon gencimize 62 milyar 260 milyon lira kredi ödemesi gerçekleştirdik. 21 senede burs ve kredilerden faydalanan kişi sayısını 9 kat, ödenen tutarı ise 19 kat artırdık. 2002'de 45 lira olan burs rakamı, bugün lisansta 850, yüksek lisansta 1700 ve doktorada 2550 lira seviyesindedir. Sadece 2022'de, 506 bin 61 üniversite öğrencimize burs, 913 bin 887 üniversite öğrencimize ise öğrenim desteği kredisi sağladık. Yani bundan böyle gençlerimiz, üniversite eğitimleri boyunca kullandıkları kredi tutarı kadar meblağı, sadece ana parayı geri ödeyerek borçlarını kapatabilecek. Herhangi bir enflasyon farkı, ÜFE, TÜFE farkı gibi bir ödeme yapmayacaklar. 21 senede yapılan sessiz devrimlerle gençleri Türkiye Yüzyılı'nın ana aktörü yapacak yolun patikalarını meydana getirdik. Bu süreci ilmek ilmek işledik.'' şeklinde açıklama yaptı.

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Başvurular üniversite öğrencileri tarafında e-Devlet ile giriş yaparak başvuru yapabilirsiniz. Öğrenciler 15 Kasım 2022-17 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Ne Kadar?

Öğrencilere her ay TC kimlik numaralarının son rakamına göre 850 TL burs ücreti ödemesi yapılmaktadır. Her yıl Ocak ayında KYK burs ücretlerine enflasyona göre zam yapılmaktadır. Kimlik numaralarının sonu; 0 olanlar her ayın 6'sı , 2 olanlar her ayın 7'si, 4 olanlar her ayın 8'i, 6 olanlar her ayın 9'u, 8 olanlar ise her ayın 10'unda ödemelerini alabilecekler. GSB bağlı burs ödemeleri öğrencilere 4 yıl boyunca başarılı olduğunda ödemelerini almaktadır. Burs ödemelerinin kesilmemesi için, not ortalamasının 2.50'den aşağıya düşmemesi gereklidir.

KYK Bursu Kimlere Verilmez?

Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrencilere.

Yabancı uyruklu öğrencilere.

Polis akademisi ile askeri okul öğrencilerine.

Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrencilere.

Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrencilere.

Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrencilere.

Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencilerine.

Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrencilere.

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum