Türkiye’den Avrupa’nın 19 En İyi Üniversite Listesi

Türkiye’den Avrupa’nın 19 En İyi Üniversite Listesi

Quacquarelli Symond'ın (QS), tarafından yapılan açıklamaya göre 2024 yılının Dünya üniversite sıralaması kapsamında Avrupa listesi yayımlandı. Yayımlanmış olan güncel liste de ise Türkiye’den 19 üniversite yer aldı.

Türkiye Üniversiteleri Avrupa Sıralamaları

Türkiye, birçok farklı üniversite ve program seçeneği sunar. Bu çeşitlilik, öğrencilere ilgi alanlarına ve kariyer hedeflerine uygun bir üniversite ve program seçme fırsat sağlar. Birçok ülkeye göre daha ekonomik bir eğitim sunar. Hem yerel hem de uluslararası öğrenciler için uygun maliyetli üniversite seçenekleri bulunur. Ayrıca, birçok burs ve finansal destek programı da mevcuttur.

Türkiye’de üniversiteler İngilizce veya diğer yabancı dillerde eğitim veren programlar bulunur. Bu, uluslararası öğrencilerin yabancı dil becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Türkiye'deki birçok üniversite uluslararası alanda tanınır ve sıralamalarda yer alır. Bu, Türkiye'de aldığınız bir diplomayı uluslararası iş piyasasında değerli kılar. Son yapılan araştırmaya göre ise Türkiye’den 19 üniversite Avrupa’nın en iyileri arasına girdi.

Avrupa Geneli Sıralamaya Göre:

124’üncü ODTÜ,

138'inci İTÜ,

174'üncü Koç Üniversitesi,

178'inci Bilkent Üniversitesi,

199'uncu Boğaziçi Üniversitesi,

201'inci Sabancı Üniversitesi,

224'üncü Hacettepe Üniversitesi,

228'inci İstanbul Üniversitesi,

283'üncü Gazi Üniversitesi,

289'uncu Ankara Üniversitesi,

326'ncıYıldız Teknik Üniversitesi,

381'inci Ege Üniversitesi,

432'nci İstanbul Gelişim Üniversitesi,

451'inci Abdullah Gül Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi 445'inci, Marmara Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi 455'inci,

488'inci ise İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi seçildi.

ODTÜ Mezunları Hızlı İş Buluyor

İşverenler tarafından yapılan açıklamaya göre ODTÜ mezunlarından istihdam sağlandığı açıklandı.

Konuya ilişkin QS tarafından yapılan açıklama: “Akademik saygınlık, çalışan saygınlığı, makale başına düşen atıf ve öğretim üyesi başına düşen makale sayıları, uluslararası araştırma iletişim ağı, istihdam edilebilirlik, öğretim üyesi-öğrenci oranı, uluslararası öğrenci çeşitliliği, uluslararası öğretim üyesi oranı, gelen değişim öğrencisi oranı, giden değişim öğrencisi oranı, sürdürülebilirlik puanı" kriterlerini esas alarak ve "küresel tanınma, araştırma becerisi, öğretim kaynakları, uluslararasılaşma ve istihdam" gibi alanlarda yaptığı değerlendirmede 72 üniversite ile Türkiye, Birleşik Krallık'tan sonra en fazla üniversite ile temsil edilen ikinci ülke oldu.” dedi.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.