Lisans KPSS 2023 ÖSYM Sınav Gözetmeni Nasıl Olunur?

Lisans KPSS 2023 ÖSYM Sınav Gözetmeni Nasıl Olunur?

Öğrencilere birden çok sayıda sınav düzenlemekte olan ÖSYM sınavlar için kişiler görevlendirdiğinden kişiler ÖSYM sınav gözetmeni nasıl olunur? konusunda bilgi sahibi olmalıdır. ÖSYM 2023 lisans KPSS sınavında nasıl gözetmen olunur?

Lisans KPSS 2023 ÖSYM Sınav Gözetmeni Nasıl Olunur?

ÖSYM sınavlarında görevlendirilen kişiler eğitimler içinden seçilmektedir. Tabi ki burada istisnai durumlarda olabilir. Üniversitelerde görevli olan idari memurlar dahi gözetmenlik yapabilirler. Bu durumda kişiler ÖSYM sınav gözetmeni olmak için nereye başvurulur?

Konusunda başvuru sistemini bilmelidir. ÖSYM’nin elektronik portalı içinde bulunan Görevli İşlemleri Sistemidir. Kısaca GİS olarak bilinen bu sistemden başvurular yapılmaktadır. Sınavlardan yaklaşık olarak 10 – 15 gün öncesinde kişilerin görevli olmak adına sınavları ve tarihleri GİS üzerinden yazmaları gerekir.

ÖSYM Sınavlarında Hangi Unvanlar Bulunur?

Sınavlarda bulunan ve görevlendirilmekte olan unvanlar bina görevlisi, bina sınav sorumlusu, bina yöneticisi, bina sınav sorumlusu yardımcısı, gözetmen, yedek gözetmen, yardımcı engelli gözetmen, salon başkanı gibi çeşitli görevlendirmeler yer almaktadır. Burada kişiler sınavlarda bu unvanlara göre görev alarak sınav boyunca görevini tamamlamaktadır. ÖSYM sınavlarında hangi unvanlar bulunur? Konusunda tüm bu görevleri söylemek doğru olur.

2023-lisans-kpss.jpg

ÖSYM Sınavlarında Gözetmen Olmak İçin Ne Yapılır?

Kişilerin ilk olarak başvuru oluşturmaları için GİS üzerinden şifre oluşturması ve tercih işlemlerini yapması gerekir. GİS üzerinden kayıtlı olabilmek için de Milli Eğitim Bakanlığı personeli olmak ya da üniversitede akademik/idari personel olunması gerekmektedir. Eğer GIS şifresi yoksa OSYM temsilciliğine başvuruda bulunulmalıdır. Ancak başvurunun çalışılan kurum tarafından yapılması daha sağlıklı sonuç vermektedir. ÖSYM temsilciliğine yapılan bu başvuru sonrasında yapılacak olan sınavlar takip edilerek gözetmen başvurusu olan sınavlara başvuruda bulunulmalıdır.

ÖSYM sınavın yapılacağı okullar hakkında sizlere bilgi vermekte ve bu okullardan seçim yapmanız mümkün olmaktadır. Tercihler tamamlandıktan sonra ise sizlere görev verilmişse telefonunuza SMS gelmektedir. Kişiler için verilen görevlendirmeler farklı unvanlarla da olabilir.

Her unvan için farklı ücretlendirmeler olmakta ve görevlerde de değişiklik olmaktadır. Kişilerin görevlerinde de değişiklik olabileceğinden kişilerin onaylaması gereken bir durumdur. ÖSYM sınavlarında gözetmen olmak için ne yapılır? Konusunda bu adımları izlemek gerekir.

lisans, ösym

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.