İşçi Alımı İlanlar! Aile Danışman Personeli İçin Gerekenler

İşçi Alımı İlanlar! Aile Danışman Personeli İçin Gerekenler

Son yılların merak edilen meslek grupları arasında aile danışmanlığı karşımıza çıkıyor. Pek çok kişi nasıl bu mesleği yapabileceğini merak ediyor. Bilindiği gibi eskiden meslek alanı ile ilgili kesin sınırlar ile belirlenmiş bir yönetmelik bulunmuyordu.

Bu nedenle de bu meslek ile ilgisi olmayan pek çok kişi aile danışmanı adı altında hizmet veriyordu. Ancak bu durum çeşitli sorunların yaşanmasına yol açıyordu. 2012 yılında ise aile danışmanlığı meslek grubuna ilişkin yönetmelik yürürlüğe girerek meslek ile ilgili sınırlar belirlendi.

Böylece aile danışmanı olmak için gerekli şartlar da belirlenmiş oldu. Bu mesleği yapabilmek için en az dört yıllık olan bazı lisans programlarından mezun olma şartı aranıyor. Bu lisans programları ise sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji, tıp, çocuk gelişimi ya da hemşirelik olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu lisans programlarından mezun olmak mesleği yapmak için yeterli değil.

İlgili lisans programlarından mezun olmanın ardından mesleği yapmak için kişinin geçerli bir sertifikaya sahip olması gerekiyor. Bu sertifikalar bir aile danışmanlığı eğitiminin tamamlanmasının ardından veriliyor. Bu eğitim üniversiteler ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından veriliyor. Eğer ilgili lisans programlarından birinden mezun iseniz ve aile danışmanı olmak istiyorsanız bu kurumlardan biri tarafından verilen eğitimlere katılmanız ve eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.

İşçi Alımı İlanları! Kimler Aile Danışman Unvanı Alabilir?

Aile danışmanlığı ilgi çeken meslekler arasında karşımıza çıkıyor. Peki nasıl aile danışmanı olunur? Aile danışmanı unvanı kimlere verilir? Bilindiği üzere herkesin aile danışmanlığı yapması mümkün değil. Unvan alabilmek için öncelikle yönetmelik tarafından belirlenen lisans programlarından birinden mezun olmak gerekiyor. Ardından ise bir aile danışmanlığı sertifikası alarak bu unvana sahip olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra aile danışmanlığı alanında yükseköğretimi tamamlayarak da unvan sahibi olabilmeniz mümkün. Bu alanda yüksek lisans ya da doktora yapmış olan kişilerin ayrıyeten sertifika almasına gerek bulunmuyor. Bu kişiler aile danışmanı olarak çalışabiliyor. Aile danışmanı merkezi açmak için ise bu unvana sahip en az 1 kişi gerekiyor.

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.