Açık Olan Sosyal Yardım Programları

Açık Olan Sosyal Yardım Programları

Sosyal yardım programları belirli tarih aralığında açılmakta ve çeşitli yardımlar söz konusu olmaktadır. Makalemizde bu yardımların neler olduğuna değineceğiz.

Yardımlar türüne, programına, kapsamına, başvurabilecek olan kişilere göre çeşitli niteliklere ayrılmaktadır. Her yardımın çeşitli evrakları olmakla beraber ödenecek olan tutarlarda değişiklik göstermektedir. Ödeme dönemleri de tek seferlik ya da uzun süreli olarak belirlenmektedir. Bu durumda açık olan sosyal yardım programları nelerdir? Sorusunun yanıtının doğru cevaplanması gerekmektedir. İlk olarak aile, barınma gıda, engelli yaşlı aylığı, sağlık yarımları, eğitim yardımları bulunmaktadır. Bu yardımlar ihtiyaca göre belirlenmekte ve Vakfın gerekli gördüğü ve heyetin de onayladığı ailelere verilmektedir. Hepsinin de ayrı olacak şekilde tutarları mevcuttur. Destek ödemeler devam edecek mi...

Aile Yardımları Kimlere Yapılır?

Doğum yardımı denilen aile yardımı 15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren vatandaşlara yapılmaktadır. Çoklu doğum yardımı ise hane içinde kişi başına düşen gelirin 1.833,45 TL’den az olması gerekmektedir. Eşi vefat eden kadınlara yönelik olarak düzenli nakit yardımı da son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan ihtiyaç sahibi kadınlara verilmektedir. Öksüz ve yetim yardımı da annesi babası ya da ikisi birden vefat etmiş çocuklara verilmektedir. Asker ailelerine yönelik olarak yardım da asker evliyse eşine bekar ise anne babasına verilmektedir. Vefat yardımı da yakınları vefat etmiş olan Türk vatandaşlarına yapılmaktadır. Aile yardımları kimlere yapılır? Sorusu için bazı yardımlar ve bunların kimlere verilebileceği bu şekilde belirtilmektedir.

Eğitim Yardımları Ne Kadar?

Eğitim yardımları konusunda öğrencinin hangi eğitim düzeyinde olduğuna göre para yardımı yapılmaktadır. Tabi ki bunun öncesinde ihtiyaç olup olmadığına bakılarak ihtiyaca göre yardım yapılır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının heyeti ihtiyaca göre belirleyerek öğrencileri ve aileleri değerlendirmektedir. Şartlı eğitim yardımlarında ilkokuldaki erkek öğrenci aylık 90 TL, kız öğrenci 100 TL alabilmektedir. Ortaokuldaki erkek öğrenci 130 TL, kız öğrenci ise 150 TL alır. Eğitim yardımları ne kadar? sorusu için yardımın niteliği, öğrencinin eğitim düzeyi ve ailenin ihtiyacı belirleyici olmaktadır. Bu yüzden eğitim yardımlarında net bir miktar söylenememektedir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.