TSK uzman çavuş, astsubay ve subayları etkileyen kanun teklifi TBMM’de

TSK uzman çavuş, astsubay ve subayları etkileyen kanun teklifi TBMM’de

Uzman çavuş, astubay ve subayların fiilen çalışma ve kademe düzenlemesi TBMM de. Pln ve bütçe komisyonunda görüşelecek olan düzenleme ile uzman çavuş, astsubay ve subayların fiilen çalışma suretiyle geçirecekleri her iki yıl için bir kademe ilerlemesi ver

Türk Silahlı Kuvvetleri uzman çavuş, astsubay ve subay olan şle olacakları etkileyecek olan kanun teklifi TBMM’ye sunuldu.

Teklifin gerekçesinde devlet memurlarının derece yükselmesi için bulundukları derecelerde asgari 3 senelik hizmet süresini doldurmalarının gerektiği, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere sürekli görevle atanmış bazı memurlar için bu sürenin 2 yıl olarak uygulandığını vurguladı.

tsk-poh-joh-joak.jpg

Yapılacak düzenleme gereği, 3 yıl yerine 2 yılda bir derece yükselmesi yapan memurların kazanılmış hak aylık dereceleri ile buna bağlı ödeme unsurları emsallerine göre daha erken yükselmekte ve daha uzun süre yüksek maaş alma imkanına kavuşmaktadırlar.

uzman-cavus-astsubay-subay.jpg

Birinci derece öncelikli yerlerde aynı koşullarda görev yapmalarına rağmen, bu yerlerde geçirilen her iki yıl karşılığında ilave bir kademe verilmesi uygulamasının sadece bazı memurlar (özel yönetmelikleri gereği zorunlu yer değiştirmeye tabi memurlar) hakkında uygulanıyor olması, eşitliğe uygun düşmediği gibi bu imkandan yararlandırılmayan Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin motivasyonunu da olumsuz etkilemektedir.

İlgili yasa ile Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, ana çizgileri ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na benzer hükümler getirmekle beraber Silahlı Kuvvetlerin ve Silahlı Kuvvetlerdeki hizmetlerin özelliği sebebi ile bazı değişik hükümleri de getiren bir kanundur. " ifadelerini kullandı.

İlgili düzenlemeler ve sonuçlarla ilgili tüm bilgiler sitemizde paylaşılcaktır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum