MSB Subay Nasıl Olunur? Başvuruları Nasıl Yapılır?

MSB Subay Nasıl Olunur? Başvuruları Nasıl Yapılır?

MSB bünyesinde Subay olmak için 2 yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden birincisi meslek yüksek okullarıdır. İkincisi ise lisans eğitimi almanızdır. Askeri bir okulda eğitim almak için en az lise mezunu olduktan sonra sınavlara girmeniz gerekiyor

Subay nasıl olunur? sorusu ilgili adayların merak ettiği bir konudur. Öncelikle subay olabilmek için 2 farklı yöntem bulunuyor. Birincisi askeri meslek yüksek okulları eğitiminizi tamamlamak, ikincisi ise lisans eğitimi almaktır.

Askeri lisede eğitim almak için sınavlara girmeniz gerekmektedir. Lise mezuniyetinden sonra bu sınavlara girerek askeri bir meslek yüksek okulunda eğitiminize devam edebilirsiniz. Lise mezunu kişiler hava, kara ve deniz kuvvet komutanlıklarına başvuru da bulunabilir.

Harp okuluna kayıt yaşı 20'dir. Dolayısı ile 20 yaş üzeri kişiler harp okuluna kaydını yaptıramaz. Aynı zamanda üniversite sınavına girerek yeterli puan almalısınız. Kilo, boy ve puan kriterlerini sağlamanız isteniyor.

Lisans mezunu kişiler 27 yaşına kadar Subaylık için başvuru yapabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin belirlediği kilo, boy ve diğer kriterleri sağladığınız zaman Subaylık eğitimi almaya hak kazanırsınız.

Subay Başvuruları Nasıl Yapılır?

Subaylık için başvuru yapacak adayların yalnızca, vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresleri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı tarafından yapılacaktır. Subay başvurusu için sizlerden istenilen şartları yerine getirmelisiniz. İnternet ortamı hariç posta yolu ya da bizzat giderek yapacağınız başvurular geçersiz olacaktır.

Subay Başvuru Şartları Nelerdir?

Subay başvuru şartları aşağıda yer alıyor.

•T.C vatandaşı olmak ve erkek olmak,

•Lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,

•Yabancı ülkede lise eğitimini tamamlamış adayların MEB onaylı belge sahibi olması,

•01 Ocak 2021 itibarıyla 21 yaşını bitirmemiş olmak, 1 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu kişiler başvuru yapabilir.

•Silah taşımaya ya da silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli olmamak,

•Güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,

Kaynak:kamupersonelialim.com