MSB Muvazzaf Astsubay Alımı Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Başvuruları

MSB Muvazzaf Astsubay Alımı Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Başvuruları

Milli Savunma Bakanlığı Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanlıkları muvazzaf astsubay alımı yapıyor. MSB pertem başvuruları nasıl yapılacak. Astsubay olma şartları arasında neler yer yer aldığı kılavuzu sunuldu.

MSB Muvazzaf Astsubay Alımı İlanları

Milli Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı astsubaylık adayı başvuruları yapılıyor. Adaylar başvuruları yapabilmesi için sayfa sonuna kılavuzu ilave ettik.

Uygulanacak Eğitimler

Başvurusu kabul edilen kişilere Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi”ne tabi tutulacaktır. Kara Kuvvetleri Komutanlığına alınacak kişilere Piyade (Komando) branşına başvuran adaylar için “temine esas öncelikli şart komando temel eğitiminde başarılı olmaları isteniyor.

Astsubaylık Başvuru Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri muvazzaf astsubay olarak istihdam edilmek üzere, TABLO (1-3)’de gösterilen kaynak okullarına göre mevcut kanun, yönetmelik ve yönerge esasları kapsamında personel alınacaktır. Bu başvuru kılavuzunda belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylardan;
(a) Ön lisans düzeyinde mezunlar için 25 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1998 ve daha sonraki doğumlular).

(b) Lisans (Yüksek Lisans ve Doktora Dahil) düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1996 ve daha sonraki doğumlular).

Yurt içinde en az iki yıl ve daha fazla süreli fakülte/yüksekokulların TABLO (1-3)’de gösterilen kaynak okul programlarından mezun olanlar (yurt içi eş değer programlar dikkate alınmayacak, lisans mezunu adayların mezun olduğu program kaynak okul programı olarak kabul edilecek, lisans mezunu adayların mezun olduğu ön lisans programları kaynak okul programı olarak kabul edilmeyecektir.)

2022 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P93 Ön Lisans puanı en az 60 olanlar veya 2022 ve 2023 KPSS P3 Lisans Puanı en az 60 olanlar, (her iki yılda da sınava katılmış olanların en yüksek KPSS P3 puanı dikkate alınacak, lisans mezunlarının KPSS P93 puanları astsubay temininde geçerli olmayacak, 2021 yılı ve öncesi KPSS puanları kabul edilmeyecektir.)

Tablo-3’deki Uçak Bakım ve Hava Savunma sınıflarına müracaat edecek adaylar, KPSS P93 veya KPSS P3’den en az 60 alanlar arasından en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere, kontenjanın bakanlıkça belirlenecek oranında aday çağrı listesine dahil edilecek, çağrı kontenjanına giren adaylardan 40 ve üzeri geçerli YDS, E-YDS veya eşdeğer yabancı dil notu bulunan adayların bu sınıftaki adaylıkları devam edecektir.

Başvuruları MSB PERTEM üzerinden alınıyor. Başvuru linki ve kılavuzu tüm detayları aşağıda sunduğumuz kılavuz içerisinde link olarak yer alıyor.

Başvuru kılavuzu

İlgili Haberler

Kaynak:Kamu Personeli Alımı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.