JGK ‘da Nasıl Köy Koruyucusu Olunur ve Maaşları Ne Kadar

JGK ‘da Nasıl Köy Koruyucusu Olunur ve Maaşları Ne Kadar

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde nasıl köy koruyucusu olunur sorusu son dönemin en popüler olan soruları arasında yer almakta. Elbette diğer meslek dallarında olduğu gibi köy koruyuculuğu için de bazı gereklilikler var.

Jandarma Genel Komutanlığı ve bağlı birliklerde nasıl köy koruyucusu olunur? Bu konu ülkemizde binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Zira Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yardımcı olmak adına pek çok vatandaş bu konuda hizmet vermek istiyor.

Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerinde yaygın halde bulunan bu meslek son yıllarda ise oldukça revaçta.

Köy Koruyucusu Olma Şartları

Köy koruyucusu olmak hem maddi hem de manevi anlamda oldukça tatmin edici. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yardım etme isteği ise köy koruyucusunun maddi kazancının önüne geçiyor. Ancak konuya dair muhakkak bilinmesi gereken bir durum ise köy koruyuculuğunun doğrudan terörle mücadele kapsamında olduğu ve bu nedenle tehlike içerdiği.

Köy koruyuculuğuna dair merak edilenlere gelecek olursak, ilk etapta köy koruyucusu olma şartlarını ele almak gerekmektedir. Bu bağlamda karşımıza çıkan ilk şart, okuma yazma bilmek ve askerliğini yapmış olmak.

Bu şartların dışında 22 yaşından küçük olmamak, kamu haklarından mahrum olmamak, hüküm giymemiş olmak, bölgede ikamet ediyor olmak ve yıkıcı ve bölücü işlere karışmamış olmak da oldukça önemlidir.

Köy Koruyucusu Başvuru ve Maaşları

Bahsi geçen bu şartları sağlamakta olan bireyler köy korucusu olabilmek için başvuru yapmaya hak kazanabilirler. İdari olarak mülki amirliklere, mesleki olarak ise jandarma komutanlıklarına bağlı olarak hizmet vermekte olan köy koruyuculuğuna başvuru ise valilik ya da kaymakamlık aracılığıyla gerçekleşiyor.

Son olarak, köy koruyuculuğu maaşlarına da değinecek olursak, köy koruyucusu maaşları genellikle asgari ücret şeklinde karşımıza çıkmaktadır ve asgari ücretin artması ile birlikte köy koruyucusu maaşı da artar. Şu an köy koruyucusu maaşı 2820 TL’dir. Güvenlik korucu alımı ilanları anlık olarak sunulduğundan takip edin.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum