Jandarma subay, astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli er, güvenlik korucusu nasıl alıyor

Jandarma subay, astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli er, güvenlik korucusu nasıl alıyor

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde hangi unvanlarda alım yapılır? Adaylarda aranan şartlar ve başvuru süreçleri nasıl olur? Subay, muvazzaf astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli er, güvenlik korucusu alımları nasıl yapılıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde muvazzaf subay, muvazzaf astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli er, güvenlik korucusu gibi kolluk unvanlarında ve avukat, veteriner, mühendis, istatistikçi, psikolog, uzman, tahmil ve tahliye memuru, memur, VHKİ, şoför, teknisyen, tekniker, hizmetli gibi memur unvanlarında alımlar yapmaktadır. İstenen özel ve genel şartlar nelerdir, kimler başvurabilir?

jandarmagenelkomutanligi-cover.jpg

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından muvazzaf subay, muvazzaf astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli er, güvenlik korucusu gibi kolluk unvanlarında yapılacak olan alımlarda adaylardan yaş şartları istemektedir. Örneğin subay ve astsubay alımlarında adayların 27 yaşını doldurmamış olması, lisans üstü öğrenim yapan adayların 32 yaşını doldurmamış olması, “olurlu” sağlık kurulu raporunun bulunması, kamudan mahrum bulunmaması, alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmaması, kesinleşmiş hapis cezasının bulunmaması, hamile olmaması gibi özel ve genel şartlar aranmaktadır. Bu şartları taşıyan adaylar E-devlet üzerinden online başvurularını yapabileceklerdir. Bunun dışında başkaca bir yöntemle başvurular kabul edilmemektedir.

Başvuruların bu şekilde tamamlanmasının ardından KPSS puanına göre kontenjan sayısının 10 katı kadar aday sınava girmeye hak kazanmaktadır. Sınava girmeye hak kazanan adaylara ise sırasıyla fiziki ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü sınav uygulanmaktadır.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından memur statüsünde yapılan alımlar için merkezi atama veya açıktan atama yöntemleri de tercih edilmektedir. Burada adaylardan istenen unvana göre KPSS puanının en az 60 olması beklenmektedir. KPSS puanına göre kontenjan sıralamasının 10 katı kadar aday sınava davet edilecektir. Başvuru süreçlerinin kurumun resmi internet sitesi üzerinden takip edilmesi gerekmektedir. Daha sonra unvanlara göre sözlü sınavlar yapılarak asil ve yedek adaylar belirlenmektedir.

Alımlar anlık olarak sitemizde yayınlanmaktadır. Kaçırmamak için altta ücretsiz cep uygulamasını indirebilirsiniz.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.