EGM 6. Dönem 500 Polis Alımı (PAEM)

EGM 6. Dönem 500 Polis Alımı (PAEM)

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 16 Eylül 2023 tarihli Resmî Gazete üzerinden son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, 6. dönem kapsamında 500 polis alımı yapılacağı duyuruldu. PAEM polis alımına ilişkin detaylar haberde...

Polis Alımı İlanları

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2023 yılı 6. dönem giriş sınavı ilanı yayımlandı. Yayımlanmış olan ilana göre 2023- 2024 eğitim öğretim dönemi için Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne 100 kadın ve 400 erkek olmak üzere 500 öğrenci alımı yapılacaktır.

Resmî Gazete aracılığı ile yayımlanmış olan müracaat kılavuzu haberimizde verilmiştir. Başvurular için gerekli olan koşullar ve sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden yayınlanacaktır. Kamupersonelialim.com yazar ekibi olarak gerekli detaylar sunuldu.

EGM PA tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama:

“30 Kasım 2022 tarihli ve 32029 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Yüksek Öğretim Kanunun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 12. maddesi gereği 2023-2024 eğitim-öğretim dönemi için Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne (400) erkek, (100) kadın aday olmak üzere toplam (500) öğrenci alımı yapılacaktır. Alıma ilişkin giriş koşulları, başvuru ve sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.”

Polis Alımı Müracaat Kriterleri

PAEM kapsamında polis olmak isteyen adayların son 2 yılın (2022 - 2023) KPSS sınavından birinden P - 3 puan türünden en az 75 puan almış olmaları gerekmektedir.

Ayrıca ilanın müracaat tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olanlar müracaat yapabileceklerdir.

Örgün eğitim veren kurumlardan Hukuk Fakültesi, Tüm Mühendislik-Mimarlık Fakülte ve Bölümleri, Biyoloji Bölümü, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü, Ekonomi Bölümü, Fizik Bölümü, İktisat Bölümü, İlahiyat Bölümü, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü, İstatistik Bölümü, İşletme Bölümü, Kamu Yönetimi Bölümü, Kimya Bölümü, Maliye Bölümü, Matematik Bölümü, Psikoloji Bölümü, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümü, Sosyoloji Bölümü, Tarih Bölümü, Uluslararası İlişkiler Bölümlerinden birinden mezun olmanız gerekmektedir.

Erkek polis adaylarının 160 cm, kadın polis adaylarının ise 162 cm’den kısa olmaması gerekmektedir.

Ayrıca adayların yönetmelikte belirtilen polis olma sağlık şartlarını taşıması, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakatlarda başarılı olması istenmektedir.

Askeri Personel Alımı Başvuruları Şekli ve Süreci

Başvurular 18-22 Eylül 2023 tarihleri arasında saat 17.00’a kadar Aday işlemleri Sistemi (https://ais.pa.edu.tr/) adresi üzerinden adayın e-Devlet şifresi ile kabul edilecektir.

İlan yayın kılavuzu için tıklayınız

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.