Bekçi Olma Şartları Yönetmeliğinde Değişikliğe Gidildi

Bekçi Olma Şartları Yönetmeliğinde Değişikliğe Gidildi

Bekçi olma şartları yönetmeliğinde bazı maddeler değişti. Hapis düzenlemesi değiştirildi, uyuşturucudan soruşturma tedavi ile değişti ve mezuniyet durumu yenilendi. Detaylar haberimizde.

Çarşı ve mahalle bekçisi unvanı ile istihdam edilecek kişilerde aranan şartlar değişti. Personel alımı aşamasında izlenecek yönergeler artık farklı şekilde ilerleyecek. Yayımlanan yeni yönetmelik, mevcut personel alımlarını da yakından ilgilendiriyor. Yeni yönetmelik gereği bekçi olmak isteyen kişilere en az lise mezuniyet şartı getirildi. Ayrıca 1 yıldan daha süre ile hapis cezası alanlar, artık bekçilik kadrolarına başvurularını gönderebilecek. 1 yıla kadar olan hapis cezaları engel teşkil etmeyecek.

En Az Öğrenim İlkokuldan Liseye Çıkarıldı

Bekçi olma şartları arasında en az ilkokul mezun olma şartı uygulanıyordu. Ancak yeni gelen düzenlemeye göre artık bekçi olmak isteyen adayların en az lise mezunu olması gerekmektedir. 6 aydan az hapis cezası sınırının 1 yıl ile değiştirilmesinin yanı sıra öğrenim seviyesinde de düzenlemeye gidildi. Çarşı ve mahalle bekçiliği girişleri sırasında uygulanan esaslar; yürürlükteki yönetmeliğin kaldırılıp yerine yeni yönetmeliğin getirilmesi ile farklı bir çizgiye taşındı.

Yeni düzenlemenin ardından sunulan yönetmelikte en çok dikkat çeken nokta, eğitim durumuna gelen değişiklik oldu. İlkokul mezunu olma şartının yeterli olduğu bekçilik alımlarında artık lise veya dengi mezuniyet durumu aranacak.

Hapis Cezası Sınırı 6 Aydan 12 Ay’a Çıkarıldı

Günümüze kadar sürdürülmekte olan yürürlük, bekçi adaylarının 6 aydan fazla hapis alması durumunda müracaatların geçerliliğine izin vermiyordu. Yeni düzenleme sonucunda bu süre 12 aya (1 yıla) çıkarıldı. Sonuç itibariyle son yayınlanan hüküm gereği; kasten işlenen bir suç sebebiyle 1 yıl altında cezaya çarptırılmış olan kişiler, bekçilik başvurularına müracaatta bulundukları taktirde kabul edilecekler.

Yeni karar ile yürürlükten kaldırılan bir hüküm daha var. ‘Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak’ koşulu yeni hükümlerde yok. Yürürlükten kaldırılan bu hüküm de bir diğer koşul değişimi olarak bildirildi.

Uyuşturucudan Tedavi Olanlar da Yönetmelik Kapsamına Alındı

Günümüze kadar uygulanmakta olan bekçilik şartları yönetmeliğinde uyuşturucudan dolayı soruşturma içerisinde bulunmuyor olmak hükmü vardır. Yeni düzenleme ile birlikte bu hükümde de de değişikliğe gidildi. Artık alkol, uyuşturucu veya herhangi bir uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş olan veya görmekte olan kişilerin de başvuruları bekçilik pozisyonunda edilmeyecek.

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayın

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.