2.500 Polis Alımı Lise Mezunları için Başvuruları Başladı

2.500 Polis Alımı Lise Mezunları için Başvuruları Başladı

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 2.500 polis alımı için müracaat kılavuzu yayımlandı. Lise mezunları arasından yapılacak olan 2.500 polis alımı için başvurular başladı. Sürece dair detaylar haberimizde verilmiştir.

2023 Lise Mezunu Polis Alımı Duyurusu

Lise mezunu adaylar için Polis Akademisi Başkanlığı tarafından beklenen müjde yayımlandı. 2023 yılında istihdam edilmek üzere 2.500 polis alımı başladı. Kadın ve erkek adaylardan yapılacak olan alım için detaylar ve kılavuz haberimiz de yerini aldı.

2500 Polis Alım için Şartlar

2023 - 2024 yılı eğitim öğretim için Polis Akademisi Meslek Yüksekokullarına alınmak üzere 2.000 erkek ve 500 kadın olmak üzere toplam 2.500 polis alımı gerçekleşecektir. İşte genel şartlar:

Türk Vatandaşı Olmak: Polis olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır.

Lise Mezunu Olmak: POMEM sınavına başvurabilmek için lise veya dengi okul mezunu olmak gerekmektedir.

Yaş Şartı: POMEM sınavı başvurusu için yaş sınırı 18 ile 26 yaş arasındadır.

Sağlık Şartları: Polislik mesleğinin gerektirdiği fiziki ve psikolojik şartları taşımak önemlidir. Bu nedenle adaylar sağlık açısından uygun bulunmalıdır. Kadın polis adayları için 1.62 cm erkek polis adayları için ise 1.67 cm’den kısa boylu olmamak.

Adli Sicil Kaydı: Adayın ağır ceza veya kasten işlenen bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olması gerekmektedir. Aynı zaman da silah kullanmaya da engel durumu olmaması istenmektedir.

Askerlik Durumu: Erkek adaylar için askerlik hizmetini yapmış veya askerlikle ilişiği olmamak gerekmektedir.

TYT Sınavı: 2023 YKS TYT sınavından en az 250 taban puan almış olmak.

Sınavı Geçmek: POMEM sınavına başvuruları kabul edilen adaylar, sınav sürecinde yazılı, sözlü ve fiziki sınavlara tabi tutulurlar. Bu sınavları başarıyla geçmek gerekmektedir.

Polis Alımı Başvuruları Nasıl ve Ne Zaman Yapılacak?

Polis alımı için başvurular 31 Temmuz 2023 tarihinde başlamıştır. En son başvuru tarihi ise 9 Ağustos 2023 olarak açıklanmıştır. Adaylar, Polis Akademisinin resmi internet sitesi üzerinden e - devlet şifresi ile giriş yaparak müracaat işlemlerini tamamlayabilecek eklerdir. 2023 yılı polis Meslek Yüksekokulu giriş sınav aşamalarına katılmaya hak kazanan adaylar, giriş sınav ücretini yine aynı internet adres üzerinden online olarak gerçekleştireceklerdir.

Başvuru adresi: https://ais.pa.edu.tr/

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum