Koronavirüs Aşısında Dikkat Çeken Üçüncü Doz Gelişmesi

Koronavirüs Aşısında Dikkat Çeken Üçüncü Doz Gelişmesi

Koronavirüs aşısında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İsrail Sağlık Bakanlığı üçüncü doz aşısının ağır hastalık riskini önemli derecede azalttığını açıkladı.

Koronavirüs aşısı ile ilgili dikkat çeken üçüncü doz gelişmesi salgınla ilgili umutları artırdı.  İsrail’de yapılan çalışmalara göre üçüncü doz koronavirüs aşısı hastalığa karşı daha fazla koruma sağlıyor. Bu doz aşı olanlar bulaşıcı hastalıklara ve ağır geçen süreçlere karşı daha yoğun direnç geliştiriyor.

Antikor Seviyelerini En Yükseğe Taşıyor

İsrail Sağlık Bakanlığı’nın gündeme getirdiği üçüncü doz aşının koruma oranı konusunda Pfızer ve Bıontech aşısı araştırıldı. Yapılan araştırmada 60 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanan üçüncü doz çalışmalarında önemli veriler elde edildi. İlk iki doza göre belirtilen marka aşıların çok daha fazla koruma sağladığı ve en yüksek seviyede antikor miktarını sağladığı açıklandı.

Üçüncü Doz Koronavirüs Aşısı 4 Kat Daha Çok Koruma Sağlıyor

Üçüncü doz korona aşısı ilk iki dozla karşılaştırıldığında 4 kat daha çok koruma sağlıyor. Aşının seyrine yönelik çalışma yapan bilim insanları, gündeme gelen delta varyantı nedeniyle yeni oranlara dair açıklamalarda bulundu. Koruma oranı karşılaştırmasında üçüncü doz aşının önemine vurgu yapıldı.

Salgında Hastaneye Yatırılma Oranları Azalıyor

Hastaneye yatırılan hasta sayısının giderek azaldığını açıklayan bilim insanları, üçüncü doz aşının olunmasında büyük fayda olduğuna dikkat çekti. Neticelenen hasta vakalarının durumuna göre ABD’de yapılan araştırmada hastaneye yatma olasılıklarına karşı 5-6 kat azalma sağlandığı belirtildi.
Kaliforniya’daki Enfeksiyon Hastalıkları ve Aşı Araştırmaları Merkezi açıklamaları üçüncü doz aşının kesinlikle yardımcı olacağı yönünde…

Enstitü kurum görevlisi virolog Prof. Shane Crotty antikor seviyelerini maksimum seviyeye çıkaran üçüncü dozun sağlıklı yetişkinlerde mutlaka alınması gerektiğini vurguladı.  Diğer taraftan üçüncü doz aşıyı gereksiz görenlerin sayısı da epey fazla…

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.